• Print Page Content

2018 Senior Special Award Winners

Year 11

  • Nicole Bamfield  Dean’s Award for Diligence  
  • Rhea Bhide  Senior Vocal Cup, The Debating Cup 
  • Celeste Coutinho  French Oral Certificate 
  • Olivia Dykes  Year 11 Service to Liturgy  
  • Jada Garrity  Photolife Camera Prize  
  • Xavia Hayward  Cup for Excellence in French  
  • Faith Lynch  The Valerie Livingstone Memorial Award, Dean’s Award for Diligence  
  • Palu Manukia  Marist Sisters’ Endowment Award, Dean’s Award for Diligence 

Year 12

  • Isabelle Burr  Senior Music Cup, Service to the School Orchestra
  • Isabel de Young  Dean’s Award for Diligence  
  • Maureen Fitzpatrick  Dean’s Award for Diligence  
  • Olivia Fromont  Dean’s Award for Diligence  
  • Nichole Loloselo  Sportswoman of the Year  
  • Veronica O’Donnell  Instrumental Award 
  • Sylvie Pease  Senior Drama Cup  
  • Tessa Saju  Year 12 Service to Liturgy  
  • Grace Senio  Senior French Cup  
  • Hannah Wai  The Top Commerce Student Award

Year 13

  • Abby Baptist  The Connor Chemistry Cup  
  • Rachael Bergin   Courtesy Cup, Special Character Cup, University of Otago Academic Excellence Scholarship, Deputy Head Girl 
  • Catherine Chittilapally  The Hannah van Crasbeek Cup for Perseverance  
  • Jamie Cottingham   Cup for Distinction in Performing Arts, Cup for Excellence and Service to Music  
  • Britney D’Souza   The Bergin Cup for Commitment to  Social Action, The Jacqueline Mortimer-Hughes Cup for Languages, The O’Connor Cup for Excellence in History, AUT School Leaver Scholarship -  Academic Excellence 
  • Jemarie Estepa   Dean’s Award for Diligence  
  • Olive Fergusson   Senior Management Cup for Outstanding Service to the School Community  
  • Paerau Garner-Forbes  Penehira Award for Contribution to Te Reo Māori 
  • Anneka George  The O’Connor Cup for Excellence in  Geography  
  • Rielle Gonsalves  Senior Dance Cup  
  • Cara Hampton  The Helen McEwen Stewardship Cup  
  • Selonia Hola  Trophy for Contribution to Pasifika   
  • Dayna Johns  The Anne Duncan Award 
  • Liya Jose  Outstanding Service and Leadership in Liturgy 
  • Shirali Kamath  Senior Chinese Cup  
  • Evelyn Liao  The Marie Martin Cup for Creativity in Design, The Inomata International Student Cup
  • Aimee Lin  Cup for Outstanding Service to the Library, Harries Senior Science Cup, The James McLaughlin Cup for Excellence in Calculus, University of Auckland Alumni Scholarships - Top Achiever Scholarship Entry Level Scholarship, Dux 
  • Michaela MacFarlane  Contribution to the Arts  
  • Jessica Maile  The Monica Johnson Award for Academic Leadership 
  • Catherine Marshall   The Bernadette Scrint Cup for Speech and Drama, The Chavoin Award, Year 13 Service to Liturgy, University of Auckland Alumni Scholarships - Top Achiever Scholarship, Deputy Head Girl, Proxime Accessit 
  • Milana Mirkov  Dean’s Award for Diligence  
  • Victoria Morton  University of Auckland Academic Potential Scholarship - School Leavers 
  • Jazmin Nathan  AUT School Leavers Māori Advancement Scholarship  
  • Madeleine Newman  The Environmental Trophy  
  • Brooklyn Nielson  Dean’s Award for Diligence  
  • Arundhati Paul  The Noeleen Taylor Cup for Contribution to the Student Council, The Go Canterbury Scholarship 
  • Georgia Rawson  Senior Leadership Good Student Award 
  • Emily Steiner  The D’Souza Cup - All Rounder, The McLaughlin Cup for Classical Studies  
  • Veilomani Tafa  The Tamara Pinto Cup for Student Representative on the Board of Trustees, The Robert Ned Covich Scholarship 
  • Alyssa Tai  ARA Art Award 
  • Chantelle Tan  The Pinto Award for Service to Liturgy, The Sandy Goonan Cup for Excellence in Senior Technology  
  • Tiana Trego’Hall  The Mason Whanau Taonga for Outstanding Contribution to Te Ao Māori 
  • Ezeronna Tulilo-Siilata  Marist Sisters’ Tertiary Award  
  • Melania Uhatafe-Tafa  Trophy for Contribution to Culture, Principal’s Endowment Award, Head Girl